Vznik "Společně to dáme"

20181231-3_Archa 10. 3..jpg

Jak to vlastně začalo? Druhý den po prvním kole prezidentských voleb, tj. v neděli 14. 1. 2018 s mottem: Společně to dáme, a to díky dobrovolníkům z různých týmů prezidentských kandidátů. Během několika dnů se zvedla nečekaná a neuvěřitelná vlna podpory z celé republiky. Lidé spolu začali čile komunikovat a spolupracovat. Převzali iniciativu a rozpohybovali kontaktní kampaň v krajích. K tomu se přidaly další aktivity a nápady.

V ten moment bylo nutné všechno koordinovat. Proto vznikly podskupiny rozdělené po krajích, včetně jedné studentské. V každé z nich se našli schopní organizátoři, kteří se stali hlavní spojkou na centrální skupinu a zajistili kontaktní místa v každém kraji. Díky masivní podpoře a poptávce po intenzivnější spolupráci došlo k napojení této facebookové skupiny na volební štáb Jiřího Drahoše, ale to až po pěti dnech, o své místo jsme museli hodně zabojovat.

Zakladatelka FB skupiny Jana Plavec k tomu všemu řekla: „Byly chvíle, kdy jsem pociťovala ryze pozitivní energii a sounáležitost lidí, které spojuje stejná myšlenka. Potvrdila se tak moje víra v to lepší v nás, které se dokáže spontánně objevit v ten pravý moment a fungovat směrem k dosažení cíle, jemuž lidé společně věří.“ Celý projekt rozběhla téměř ihned také díky Michalovi Majznerovi a Marcele Imrichové. V den voleb skupina čítala přes 4500 aktivních dobrovolníků.

Týden od založení skupiny bylo v sobotu 20. 1. 2018, díky pomoci Michala Horáčka otevřeno kontaktní a výdejní místo volebních materiálů ve Vyšehradské 25, v Praze, jež bylo otevřeno denně od 8 do 22 hodin. To rozjela a měla na starosti Veronika Vendlová. 

Jiřímu Drahošovi tak z veřejného prostoru přispěchali na pomoc lidé nejrůznějšího věku, napříč profesemi z celé České republiky, kteří se většinou osobně neznali. Společně došlo k dohodě, že se ve středu 24. ledna po celé zemi uskuteční desítky koncertů a různých jiných akcí právě na podporu prezidentského kandidáta Jiřího Drahoše. Akce měly jednotnou grafickou podobou a navázaly na hlavní motto facebookové skupiny: Společně to dáme. Toto by se nikdy nepodařilo bez Robina Suchánka.

Rozcestník všech aktivit a událostí lze navštívit zde: https://www.facebook.com/events/406811979739275/, přičemž celý seznam hlavních i doprovodných akcí je možno nalézt na: www.spolecnetodame.cz. Podařilo se zorganizovat také například: Běh pro Jiřího Drahoše v různých městech, rozdávání letáků – dobrovolnickou kontaktní kampaň a virtuální události, například Nakresli svého prezidenta nebo Videohlas pro Jiřího Drahoše.

Počet členů skupiny se nakonec ustálil na dvanácti. Nepřestávali jsme vycházet z údivu nad pozitivní občanskou vlnou, která se za tak krátkou dobu vzedmula. Nesmírně jsme si vážili každé pomoci, která přišla. A víme, že všichni obrovsky makali. Na čtrnáct dní se tak změnil život celým rodinám, které chvíli neměly čas ani nakoupit. Stálo to za to. Jsme hrdí na každého jednoho z dobrovolníků. Víme, že jsme tehdy prohráli. Možná, že kdybychom měli ještě jeden týden k dobru a cítili větší připravenost štábu Jiřího Drahoše jak s materiály, tak nakloněním k naší vlně podpory, mohli jsme vyhrát. Možná také ne. Každopádně udělali jsme pro vítězství Jiřího Drahoše všechno, co bylo v našich silách.

Ze srdce dnes děkujeme všem více než 4500 lidem, kteří se před touto inteznivní čtrnáctidenní kampani mnohdy neznali. Díky patří taky Jaroslavu Poláčkovi a jeho týmu z kanceláře TOP 09, kteří se na Vyšehradské spolu s dalšími dobrovolníky poslední týden střídali. Jsou to lidé zvyklí na kampaně a tak je vlastně nemohlo nic překvapit. I díky nim jsme měli jistotu, že vše společně zvládneme. Smekáme před vámi, jste borci.

Rozhodli jsme se pokračovat. Politici se mění, ale lidská energie zůstává. Propojujte se na FB dál, posilujte svoje přátelství tím, že se budete setkávat doopravdy. Jste důležití a zcela jistě přijde moment, kdy se společná „paluba“ lidí toužících po pozitivní změně, bude znovu hodit.

Mějme se rádi, pojeďme dál. Nakonec to společně dáme.

Jana Plavec, Michal Majzner, Marcela Imrichová, Robin Suchánek, Martin Uhlíř, Bára Srbová, Alena Švejnohová, Štěpánka Czernin, Katka Kornetová, Lukáš Honzák, Anna Staníková

Odkazy na některá videa:

https://www.facebook.com/alena.svejnohova.9/videos/1930383707289825/

https://www.youtube.com/watch?v=RVugp9thrMs&feature=share

https://www.facebook.com/groups/166266753988795/permalink/168429660439171/

https://www.facebook.com/events/136073067197691/permalink/140407390097592/


CENTRÁLNÍ skupina Společně to dáme: http://bit.ly/2ER1Qfh

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.